Kurzy techniky jízdy v terénu


O co se vlastně jedná?
Cílem našich kurzů je, aby se účastníci zdokonalili v ovládání svého biku, osvojili správné návyky pro bezpečnější jízdu na kole (horském nebo jakémkoli jiném) a následně si mohli své zdolávání stezek a trailů více a bezpečně užívat.

Kurzy jsou zaměřené na základní dovednosti a jejich rozvoj, např:

  • jízdní pozice, rovnováha, poskoky, zastavení a rozjezd, 
  • rytmus jízdy, správné řazení, včasné a plynulé brzdění,
  • volba správné stopy jízdy do kopce a s kopce,
  • projíždění zatáček a speciálně klopenek,
  • přejíždění nerovností a boulí, pumpování,
  • strmé výjezdy a sjezdy s přejezdy nerovností,
     A pro ty odvážnější jsou připravené i složitější manévry a zdolávání překážek (schody, jízda manualem, bunny-hop aj.).

Součástí kurzu je vedle spousty ježdějí, také kontrola vybavení, kterou by měl každý dělat vždy, než vyjede na trail.
Povinnou výbavou je helma a funkčí a dobře seřízené kolo! Další ochranné prvky (kolenní chrániče, rukavice apod.) jsou na Vašem uvážení, nicméně je doporučujeme.

Informace o kurzech:
Standardně jsou kurzy celodenní v době od 10:oo do 18:oo hod s polední pauzou na oddych a na doplnění energie. Cena celodenního kurzu je 1.600,- Kč / účastníka.

Pokud Vám celodenní kurz z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, nabízíme po domluvě sjednání individuálního kurzu. Cena kurzu je 1.000,- Kč za dvě hodiny.  Za každou další hodinu výuky připlatíte 400,- Kč. Neváhejte nám napsat na e-mail, nebo zavolejte na tel. číslo 774 605 278 !

Pro bližší informace nás kontaktujte na mailu kurzy@semberskestezky.cz
nebo telefonu 774 605 278 - Anna Macháčková nebo 774 903 695 - Jan Rybář

Termíny kurzů, přihlášení:
Aktuální vypsané termíny jsou uvedeny v podnabídce "Přihláška", kde je možné vyplněním a odesláním formuláře se do vybraného kurzu přihlásit. Potvrzení učasti obdržíte v odpovědním e-mailu. V případě vyčerpání kapacity kurzu počítejte s odmítnutím.   

Parkování:
Účastníky kurzu prosíme o využití oficiálního parkoviště na konci Tuchorazi.  Případně lze zvolit tradiční dopravu po ose od vlaku nebo záchytné parkoviště u nádraží v Českém Brodě.

Kdo vás bude učit? 

Anna Macháčková

Anče věnovala většinu svého života vrcholovému florbalu a cyklistice se věnovala jen nárazově. Trailové ježdění ji uchvátilo až před několika lety, kdy na svém 15 let starém hardtailu se stojánkem svištěla po Kozím trailu na Trutnov Trails. Od té doby se terénnímu ježdění věnuje čím dál více a v posledních letech objíždí i závody z české enduroserie a hlavně série závodů Blinduro. V roce 2023 po desetileté trenérské praxi z florbalu získala licenci také pro výuku jízdy na kole.

Telefon: 774 605 278
email: anna@semberskestezky.cz

Martin Kunášek

Martin se věnuje závodění na kole už od roku 2002 a to nejdříve ve sjezdu, kde také reprezentoval Českou republiku na mistrovství Evropy. V současné době jezdí enduro závody, kde v sezóně 2023 skončil na celkovém šestém místě v seriálu české enduroserie v kategorii hobby. Od roku 2024 je držitelem instruktorské licence. Nyní by rád předával své zkušenosti dalším bajkerům.

Telefon: 731 527 313
email: martin.kunasek@semberskestezky.cz

Jan Rybář

Honza na kole jezdí od svých tří let a má za sebou desítky závodů od silniční cyklistiky přes triatlon až po horská kola. V poslední době ho oslovilo trailové ježdění a přesedlal na větší zdvihy. Momentálně závodí v enduru. Kromě toho je studentem Pedagogické fakulty UK. Svou vášeň pro kolo a učení spojil v jedno a stal se licencovaným instruktorem.

Telefon: 774 903 695
email: jan.rybar@semberskestezky.cz

Adam Novotný

Adamovou hlavní disciplínou bylo Cross Country horských kol. V této disciplíně se účastnil závodů Českého poháru v mládežnických kategoriích a dvakrát vyhrál celkové hodnocení Pražského poháru horských kol. V posledních pěti letech se věnuje převážně trailovému ježdění a k závodění se vrací poměrně novou disciplínou enduro. Kromě ježdění se věnuje také servisu kol.

Jaké kurzy nabízíme?

Základní kurz

Komu je určen?

Začátečníkům a mírně pokročilým jezdcům

Co se naučím?

V rámci kurzu se budeme věnovat základním prvkům pro bezpečné ovládání kola v jednoduchém terénu (na lesních pěšinách, modrých a případně červených trailech). Konkrétně se zaměříme na správný postoj, brzdění a řazení. Na trailech si pak ukážeme, jak správně projet klopenou i neklopenou zatáčku, nebo jak překonávat menší překážky a dobře volit stopu.

Přesná náplň kurzu se vždy odvíjí od zdatnosti skupiny.

Co musím umět?

Umět ovládat horské kolo, mít alespoň minimální zkušenosti s jízdou v terénu. Kurz je vhodný pro jezdce od 15 do 99 let. Podmínkou je horské kolo ve 100% stavu (nejlépe po servisu), teleskopická sedlovka je výhodou nikoliv nutností, pevnou sedlovku musí být možné zasunout do rámu pro lepší ovladatelnost kola při jízdě z kopce.

Pokročilý kurz

Komu je určen?

Pro pokročilé jezdce (kapacita kurzu je 8 účastníků)

Co se naučím?

Na tomto kurzu se budeme věnovat pokročilým manévrům (např. bunnyhop), bezpečnému průjezdu technicky náročnějších sekcí na černých trailech. Naučíme se správnou techniku dropu a vyzkoušíme si i menší skoky.

Co musím umět?

Kurz je určený pro jezdce, kteří bez problému zdolávají jednodušší traily (modrý/červený). Umí bezpečně ovládat kolo v terénu a zvládají alespoň základní manévry jako je nadhození předního/zadního kola).

Dámský kurz

Komu je určen?

Pro začátečnice a mírně pokročilé (kapacita kurzu je 8 účastnic)

Co se naučím?

Kurz je náplní velmi podobný základnímu kurzu, účastnice budou postupně zdolávat základní dovednosti pro bezpečné ovládání kola. Výhodou je čistě dámské prostředí, ve kterém se ženy většinou daleko snadněji zbaví strachu z jízdy v terénu. Instruktor bajkerky nijak nehecuje, naopak se snaží skládat jednotlivé prvky kurzu tak, aby se každá z účastnic mohla rozvíjet svým tempem. Díky vzájemné podpoře jde v dámském kolektivu učení mnohem snadněji.

Co musím umět?

Umět ovládat horské kolo, mít alespoň minimální zkušenosti s jízdou v terénu. Kurz je vhodný pro jezdkyně od 15 do 99 let. Podmínkou je horské kolo ve 100% stavu (nejlépe po servisu), teleskopická sedlovka je výhodou nikoliv nutností, pevnou sedlovku musí být možné zasunout do rámu pro lepší ovladatelnost kola při jízdě z kopce.

Dětský kurz

Komu je určen?

Pro děti od 6 do 15 let (kapacita kurzu je 8 účastníků)

Co se naučím?

Kurz je náplní velmi podobný základnímu kurzu, děti budou zábavnou formou zdolávat základní dovednosti pro bezpečné ovládání kola. Postupně budeme odbourávat strach/respekt z jízdy v terénu a podle zdatnosti skupiny budeme zdolávat náročnější a náročnější prvky a překážky, které nám příroda a Šemberské stezky nabízí. Zároveň vysvětlíme problematiku pravidelné kontroly/servisu kola, která by měla být provedena před/po každé vyjížďce.

Co bych měl/a umět?

Dítě by mělo zvládat základní ovládání kola v nenáročném terénu. Být fyzicky zdatné natolik, aby zvládlo samostatně vyšlapat Šemberský stoupací trail. Mít kolo ve 100% stavu, nejlépe po servisu.

Těšíme se na Vás!